Zákonné poistenie & aktuality

Nové možnosti registrácie vozidiel zo zahraničia

(12.2.2015)

Registrácia vozidla dovezeného zo zahraničia, ktoré má pravostranné riadenie, bola v minulosti problematická. Kompetentné úrady odmietali takéto vozidlá registrovať z viacerých dôvodov, a tak mal vodič v zásade len dve možnosti. Prvou bolo ponechanie registrácie vozidla v pôvodnej krajine, druhou zasa nákladné prerobenie vozidla na ľavostranne riadené. Keďže ani jedna z možností nebola práve vyhovujúca, bolo len otázkou času, kedy sa týmto problémom budú musieť zaoberať aj vyššie orgány.

V marci minulého roka tak napokon Európsky súdny dvor rozhodol, že vo všetkých členských krajinách Európskej únie sa môže volant vozidla nachádzať na pravej aj ľavej strane, a to bez ohľadu na pravidlá premávky danej krajiny. Žiadna z krajín takisto nemôže podmieniť registráciu vozidla premiestnením jeho volantu na druhú stranu, nakoľko by sa jednalo o obmedzovanie voľného pohybu tovaru, ktoré je protiprávne. Európsky súdny dvor navyše považuje účelné premiestňovanie volantu za závažný zásad do konštrukcie vozidla, s ktorým sa spájajú oveľa väčšie riziká ako so samotným riadením takéhoto vozidla. Rozhodnutie súdu nezostalo bez kritiky. Viacerí jeho oponenti naďalej tvrdia, že používanie takýchto vozidiel značne ohrozuje bezpečnosť cestnej premávky, a preto by vozidlám tohto typu nemalo byť umožnené jazdiť na našich komunikáciách.

PZP už aj pre podomácky vyrobené traktory

(8.8.2014)

Používate pri práci na poli či vo vinohradoch vlastnoručne vyrobený stroj alebo vlečku? Do nedávna ste s takýmto vozidlom nemohli voľne jazdiť po cestných komunikáciách, no od septembra 2013 to už možné je.

Vďaka novele zákona o cestnej premávke sa môžu jej právoplatnými účastníkmi stať aj podomácky vyrobené vozidlá. Môžu to však byť len také stroje, ktoré sa využívajú na práce na poliach, vinohradoch či lesoch. Musí teda ísť o poľnohospodárske stroje, nie typizované vozidlá či vozidlá vyrobené na základe licencie. Na to, aby ste s takýmto vozidlom mohli slobodne jazdiť aj po cestných komunikáciách však potrebujete požiadať o pridelenie špeciálneho EČV typu C. Stačí, aby ste na príslušnom dopravnom inšpektoráte podali žiadosť o pridelenie tohto čísla a zaplatili jednotný poplatok 33 eur. Následne je nutné takéto C-éčkové vozidlo aj poistiť. Cena PZP je však pre všetky vozy tohto typu stanovená jednotne, a to na 25 eur. Odpadá vám teda starosť zháňania najlacnejšej poistky.

Poistenie proti pokute? Áno, aj to je možné!

(24.9.2013)

Predstavte si, že vás zastaví polícia a bude vám chcieť dať pokutu za prekročenie rýchlosti a miesto toho, aby ste túto pokutu platil vy, zaplatí ju za vás združenie. Na tomto princípe funguje v Českej republike združenie řešenípokut.cz, ktoré ponúka poistenie proti pokutám.

Kým u našich českých susedov je takáto služba dostupná už druhým rokom, u nás je otázka jej schválenia ešte stále otvorená. Problematické je zodpovedanie a riešenie hneď niekoľko kľúčových otázok, no ako tvrdí Jiří Voženílek, predstaviteľ združenia, prípravy na zavedenie poistenia proti pokutám už finišujú.

V Čechách funguje táto kontroverzná služba, zarábajúca na takzvaných dierach v zákone, bez akýchkoľvek problémov a môže si ju dojednať každý motorista za ročný poplatok 2 799 českých korún. Ak vodiča zastaví polícia a dá mu pokutu, stačí aby s priestupkom nesúhlasil a požiadal o správne konanie. Tu nastupuje spomínané združenie, ktoré má predvolanie na správne konanie riešiť za vodiča. Podľa informácií českých médií predstavitelia združenia zahlcujú príslušné úrady námietkami a rôznymi obštrukciami, čím úradníci často nestihnú zákonom určenú lehotu. Združenie plánuje rozšíriť svoje pôsobenie aj na Slovensko, veľký problém však majú so slovenskou legislatívou, ktorá umožňuje policajtom odobrať vodičovi po spáchaní priestupku vodičský preukaz.

Novinka na cestách: Objektívna zodpovednosť

(21.11.2012)

1. júla 2012 vstúpila do platnosti novela zákona o cestnej premávke, v rámci ktorej sa zaviedla tzv. objektívna zodpovednosť. V praxi to znamená, že majiteľ vozidla je za svoje auto zodpovedný aj v čase, keď ho nešoféruje.

Ak sa teda niekto cudzím vozidlom dopustí priestupku, úhrada škody je na majiteľovi vozidla a nie skutočnom vinníkovi. Je preto viac ako dôležité vedieť, komu svoje auto požičiavate. Stačí totiž len krátky čas a štipka neopatrnosti, a problémy sú na svete!©  2011 - 2018  |  zakonnepoistenie.eu