Telefón: 0850 555 000      E-mail: info@netfinancie.sk

Zákonné poistenie & aktuality

PZP bude v roku 2024 drahšie. Prečo?

Za zvýšením cien povinného zmluvného poistenia stojí najmä inflácia, v dôsledku ktorej výrazne zdraželi ceny opráv v autoservisoch, ktoré sú drahšie približne o 10 %. Tiež vzrástli ceny autodielov a to až o 25 %.  Keďže sa opravy vozidiel vyplácajú z PZP, výška poistného reflektuje výraznejšie finančné zaťaženie týchto služieb. Poisťovne upozorňujú, že za poistenie auta si v budúcom roku priplatíme približne o 8 % a zvýšenie sa bude týkať predovšetkým rizikových vodičov. Za takých sú považovaní hlavne mladší vodiči, motoristi väčších miest alebo tí, ktorí majú na konte poistné udalosti. Táto správa nikoho nepotešila, ale zúfať nemusíte. Naďalej máte k dispozícii naše online kalkulačku zákonného poistenia, vďaka ktorému si môžete porovnať ceny všetkých poisťovní na trhu. Pretože kto porovnáva, ten určite ušetrí. Vedia to už tisíce spokojných klientov na Slovensku a ľahko sa k nim môžete pridať aj vy.

Prečo bude Hyundai v Nórsku predávať iba elektromobily?

(28.12.2022)

Nórsko je krajina, ktorá je v mnohom špecifická. Napríklad aj v otázke motorizmu. V tomto štáte stretnete na cestách v prevažnej miere hlavne elektromobily. Na tento trend zareagovala značným spôsobom automobilová značka Hyundai, ktorá pred dvomi rokmi prestala v tejto severskej krajine predávať autá so spaľovacím motorom. V jej ponuke ostali plug-in hybridy a elektromobily. Od budúceho roka tu plánuje predávať iba elektrické autá. Až 93 % z nórskych predajov tejto značky tvoria vozidlá jazdiace na elektrinu, takže vyradenie hybridných vozidiel z ponuky má svoj opodstatnený dôvod. Popularita elektrických automobilov sa neviaže iba na túto značku, Nórsko je priekopník v uprednostňovaní tohto typu vozidiel. Predaj e-áut presiahol na Nórskom trhu hranicu 80 %. Je síce pravda, že ostatné krajiny by si z nórskych motoristov mohli brať príklad, ale potrebné poznamenať, že v Nórsku je iná životná úroveň a elektromobily sú pre svoje vstupné náklady stále nedostupné pre veľkú časť vodičov v mnohých krajinách. Automobilky však nespia na vavrínoch a plánujú na trh v blízkej budúcnosti uviesť elektrické autá za dostupnú cenu. Uvidíme, či sa im tieto plány podarí naplniť.

Je dobré zapínať klimatizáciu v aute počas celého roka?

(20.9.2021)

Počas leta je klimatizácia v aute záchranou pre každého šoféra. Ani v zime však nie je zbytočná, pretože dokáže nielen odsávať teplý vzduch, ale aj vyhrievať kabínu. Vďaka tomu môže jazdenie počas chladných dní výrazne spohodlniť.

Zapnutá klíma v zime má svoje výhody

Chladné počasie zvyšuje vlhkosť v kabíne auta, čo má za následok nepríjemné zahmlievanie okien. Keď zapnete klimatizáciu na vyššiu teplotu, vlhkosť v aute sa zníži a so zarosenými oknami sa môžete rozlúčiť. Rovnako vám pomôže aj pri rozmrazení okien, pretože keď sa teplota v aute zvýši, okná sa rýchlejšie odmrazia. V neposlednom rade sa pri zapnutej klíme motor rýchlejšie rozohreje.

Zapínanie klimatizácie počas celého roka výrazne predĺži jej životnosť. Častým omylom vodičov je to, že si myslia, že keď celé mesiace majú klimatizáciu vypnutú, nič sa s ňou nedeje. Opak je však pravdou. Ak sa klimatizácia nepoužíva, kompresor nemôže do chladiaceho systému púšťať olej a steny hadíc nie sú dostatočne utesnené. To má následok unikanie chladiacej zmesi a celkové zníženie kondície klímy.

Pravidelné používanie a kontrola je základ

Klimatizácia nie je len sezónna záležitosť. Je dobré používať ju počas celého roka a preto si zaslúži aj pravidelnú kontrolu. Odporúča sa vyčistiť ju raz za pol roka, najlepšie pre začiatkom letnej a zimnej sezóny. Každé dva roky je dobré prekontrolovať celkový stav klimatizácie a tiež aj tesnenie jednotlivých hadíc a stav chladiacej kvapaliny.

Poisťovňa AXA definitívne odchádza zo Slovenska

(28.10.2020)

Už začiatkom toho roka sa objavili informácie, že francúzska AXA plánuje opustiť trhy strednej Európy a poistné kmene na Slovensku, v Česku a Poľsku by mala prevziať UNIQA. K 15.10.2020 bol proces podielových a vlastníckych zmien dokončený. Čo to znamená pre klientov poisťovne AXA? 

V tejto chvíli sa pre klientov tohto poisťovateľa nič nemení. Všetky poistné zmluvy ostávajú naďalej platné bez akýkoľvek zmien. Rovnako sú naďalej dostupné všetky telefónne čísla, kontakty pre elektronickú poštu a kontaktné centrá. Taktiež si klienti ešte stále môžu uzatvoriť poistné produkty od AXA. K zmene údajov, postupov a tiež k redizajnu jednotlivých pobočiek príde až začiatkom roka 2021. Klienti sa však ničoho báť nemusia, včas budú o všetkom informovaní. 

Nástupcom poisťovne AXA je UNIQA, ktorá je už dlho považovaná za stabilnú a kvalitnú spoločnosť. Akvizíciou spoločností AXA si tak upevní sovou pozíciu na trhoch v strednej Európe a zároveň vstúpi aj na dôchodkový a investičný trh.

Jaguar Land Rover bude v Británii vyrábať elektromobily

(10.7.2019)

Známa Britská automobilka Jaguar Land Rover sa rozhodla začať s výrobou elektromobilov. Prvým takýmto vozidlom by mala byť elektrická verzia luxusnej limuzíny XJ a ďalším modelom, ktorý bude šetriť životné prostredie má byť športovo-úžitkové vozidlo. Najväčšia britská automobilka má v súčasnosti v Európe štyri výrobné závody. Tri z nich sa nachádzajú priamo v Británii a jeden v Nitre, ktorý bol otvorený minulý rok v októbri. Pre výrobu elektromobilov vybrala táto automobilka výrobný závod Castle Bromwich, ktorý sa nachádza v strednom Anglicku. Zavedenie výroby práve v Anglicku je veľmi dobrou správou pre anglický automobilový sektor, ktorý výrazne utrpel keď sa Ford a Honda rozhodli zatvoriť svoje závody z dôvodu klesajúceho záujmu o dieselové motory a tiež nastávajúci brexit. Rozhodnutie automobilky vyrábať elektromobily je tak prínosné nie len pre životné prostredie, ale aj pre britskú ekonomiku. Najdôležitejšie však je, aby z dielne Jaguar Land Rover vychádzali kvalitné a spoľahlivé vozidlá, ktoré budú motoristom dobre slúžiť.

Vozidlá typu SUV uprednostňuje stále viac Slovákov

(8.5.2018)

Predaju športovo-úžitkových áut sa v minulom roku mimoriadne darilo. Podľa štatistík, predaj jazdených SUV vzrástol až o 43 % a počet inzerátov ponúkajúcich tento typ vozidiel prevýšil počet 580 tisíc. Slovenskí motoristi si tento typ vozidiel vyberajú hneď z niekoľkých dôvodov. Hlavným dôvodom je bezpečnosť a väčšie pohodlie pri jazdení. Samozrejmosťou športovo-úžitkových vozidiel je vyšší posed, ktorý vodičovi zaručuje lepší prehľad o dianí na ceste. Ďalšou výhodou je priestranný interiér auta, ktorý je ideálny nie len pre rodiny s deťmi, ale aj pre motoristov prevážajúcich väčší náklad.

Ponuka vozidiel z kategórie SUV sa navyše neustále rozširuje a na trhu tak možno nájsť množstvo či už nových alebo jazdených SUV za rozumné ceny. Medzi slovenskými motoristami ostávajú naďalej v obľube aj combíky a hatchbagy. Naopak, veľkej obľube sa už veľmi netešia pick-upy. Bez ohľadu na to, či je auto nové alebo jazdené, každé využívané vozidlo musí byť poistené. Netreba sa však ničoho báť. Dnes sa dá PZP totiž uzatvoriť online priamo z domu alebo práce. Stačí ísť na Netfinancie.sk, zadať do kalkulačky potrebné údaje a už si len vybrať z aktuálnej ponuky PZP ten najvýhodnejší variant.

Nové možnosti registrácie vozidiel zo zahraničia

(12.2.2015)

Registrácia vozidla dovezeného zo zahraničia, ktoré má pravostranné riadenie, bola v minulosti problematická. Kompetentné úrady odmietali takéto vozidlá registrovať z viacerých dôvodov, a tak mal vodič v zásade len dve možnosti. Prvou bolo ponechanie registrácie vozidla v pôvodnej krajine, druhou zasa nákladné prerobenie vozidla na ľavostranne riadené. Keďže ani jedna z možností nebola práve vyhovujúca, bolo len otázkou času, kedy sa týmto problémom budú musieť zaoberať aj vyššie orgány.

V marci minulého roka tak napokon Európsky súdny dvor rozhodol, že vo všetkých členských krajinách Európskej únie sa môže volant vozidla nachádzať na pravej aj ľavej strane, a to bez ohľadu na pravidlá premávky danej krajiny. Žiadna z krajín takisto nemôže podmieniť registráciu vozidla premiestnením jeho volantu na druhú stranu, nakoľko by sa jednalo o obmedzovanie voľného pohybu tovaru, ktoré je protiprávne. Európsky súdny dvor navyše považuje účelné premiestňovanie volantu za závažný zásad do konštrukcie vozidla, s ktorým sa spájajú oveľa väčšie riziká ako so samotným riadením takéhoto vozidla. Rozhodnutie súdu nezostalo bez kritiky. Viacerí jeho oponenti naďalej tvrdia, že používanie takýchto vozidiel značne ohrozuje bezpečnosť cestnej premávky, a preto by vozidlám tohto typu nemalo byť umožnené jazdiť na našich komunikáciách.

PZP už aj pre podomácky vyrobené traktory

(8.8.2014)

Používate pri práci na poli či vo vinohradoch vlastnoručne vyrobený stroj alebo vlečku? Do nedávna ste s takýmto vozidlom nemohli voľne jazdiť po cestných komunikáciách, no od septembra 2013 to už možné je.

Vďaka novele zákona o cestnej premávke sa môžu jej právoplatnými účastníkmi stať aj podomácky vyrobené vozidlá. Môžu to však byť len také stroje, ktoré sa využívajú na práce na poliach, vinohradoch či lesoch. Musí teda ísť o poľnohospodárske stroje, nie typizované vozidlá či vozidlá vyrobené na základe licencie. Na to, aby ste s takýmto vozidlom mohli slobodne jazdiť aj po cestných komunikáciách však potrebujete požiadať o pridelenie špeciálneho EČV typu C. Stačí, aby ste na príslušnom dopravnom inšpektoráte podali žiadosť o pridelenie tohto čísla a zaplatili jednotný poplatok 33 eur. Následne je nutné takéto C-éčkové vozidlo aj poistiť. Cena PZP je však pre všetky vozy tohto typu stanovená jednotne, a to na 25 eur. Odpadá vám teda starosť zháňania najlacnejšej poistky.

Poistenie proti pokute? Áno, aj to je možné!

(24.9.2013)

Predstavte si, že vás zastaví polícia a bude vám chcieť dať pokutu za prekročenie rýchlosti a miesto toho, aby ste túto pokutu platil vy, zaplatí ju za vás združenie. Na tomto princípe funguje v Českej republike združenie řešenípokut.cz, ktoré ponúka poistenie proti pokutám.

Kým u našich českých susedov je takáto služba dostupná už druhým rokom, u nás je otázka jej schválenia ešte stále otvorená. Problematické je zodpovedanie a riešenie hneď niekoľko kľúčových otázok, no ako tvrdí Jiří Voženílek, predstaviteľ združenia, prípravy na zavedenie poistenia proti pokutám už finišujú.

V Čechách funguje táto kontroverzná služba, zarábajúca na takzvaných dierach v zákone, bez akýchkoľvek problémov a môže si ju dojednať každý motorista za ročný poplatok 2 799 českých korún. Ak vodiča zastaví polícia a dá mu pokutu, stačí aby s priestupkom nesúhlasil a požiadal o správne konanie. Tu nastupuje spomínané združenie, ktoré má predvolanie na správne konanie riešiť za vodiča. Podľa informácií českých médií predstavitelia združenia zahlcujú príslušné úrady námietkami a rôznymi obštrukciami, čím úradníci často nestihnú zákonom určenú lehotu. Združenie plánuje rozšíriť svoje pôsobenie aj na Slovensko, veľký problém však majú so slovenskou legislatívou, ktorá umožňuje policajtom odobrať vodičovi po spáchaní priestupku vodičský preukaz.

Novinka na cestách: Objektívna zodpovednosť

(21.11.2012)

1. júla 2012 vstúpila do platnosti novela zákona o cestnej premávke, v rámci ktorej sa zaviedla tzv. objektívna zodpovednosť. V praxi to znamená, že majiteľ vozidla je za svoje auto zodpovedný aj v čase, keď ho nešoféruje.

Ak sa teda niekto cudzím vozidlom dopustí priestupku, úhrada škody je na majiteľovi vozidla a nie skutočnom vinníkovi. Je preto viac ako dôležité vedieť, komu svoje auto požičiavate. Stačí totiž len krátky čas a štipka neopatrnosti, a problémy sú na svete!



©  2011 - 2024  |  zakonnepoistenie.eu